O projektu
Pedagoški mentor: | doc. dr. Robert Ojsteršek |
Delovni mentor: | Aljaž Javernik |
Sodelovalna delovna mesta, kjer delavec in sodelovalni robot tvorita skupek z individualnimi prednostmi in izničujeta posamične omejitve so eden izmed stebrov Industrije 5.0, ki se vrača k osredotčenosti na delavca. Takšno delovno mesto lahko zagotavija visoko prilagodljive in učinkovite proizvodne procese. Njihov pliv na celoten proizvodni proces ni poznan, prav tako pa so nepoznani medsebojni vplivi nadelavca in sodelovalnega robota.
Cilji projekta
Projekt se osredotoča na analizo vpliva vpeljave sodelovalnih delovnih mest v proizvode sisteme. Rezultati bodo predstavili vpliv sodelovalnega robota na delavca. Ta projekt bo omogočil:
Ekonomsko upravičenost: Povečanje produktivnosti, zmanjšanje stroškov dela ter izboljšanje natančnosti in kakovosti proizvodnje.
Trajnostno upravičenost: Razbremenitev zaposlenih, zmanjšanje bolniških odsotnosti in povečanje zadovoljstva na delovnem mestu, hkrati pa zmanjšanje materialnih izgub in optimizacija proizvodnih procesov.
Proizvodno učinkovitost: Povečanje proizvodnih kapacitet in večjo prilagodljivost tržnim zahtevam.
Izveden bo v treh ključnih fazah:
Analiza in priprava (1. mesec): Analiza trenutnega stanja in določitev potrebnih sprememb v proizvodnem procesu.
Uvedba robotske celice (2. mesec): Simulacija in integracija sodelovalnih delovnih mest.
Evalvacija (3. mesec): Spremljanje učinkovitosti in primerjava rezultatov med ročnim in avtomatiziranim delovnim mestom ter ocena ekonomskih in proizvodnih učinkov.
Študentje bodo skozi sodelovanje v projektu pridobili praktična znanja in kompetence, osredotočene na:
- razumevanje povečanja produktivnosti in trajnostnih metodologij,
- optimizacijo stroškov delovnega mesta z avtomatizacijo,
- povečanje zadovoljstva zaposlenih in izboljšanje delovnih pogojev,
- integracijo teoretičnega znanja v realno proizvodno okolje.
Ključna prednost projekta: Robotizacija ne bo povzročila odpuščanj – zaposleni, ki so bili zadolženi za monotone naloge, bodo premeščeni na stimulativnejša delovna mesta z večjo dodano vrednostjo.
O podjetju
Plastika Skaza d. o. o. | |
Sedež podjetja | Selo 22, 3320 Velenje |
Spletna stran | https://www.skaza.com/sl/ |
Podjetje Plastika Skaza d.o.o., že več kot 45 let navdušuje z inovacijami, vrhunsko kakovostjo in trajnostno naravnanostjo. Skaza, ki je svojo pot začela leta 1977 kot družinsko podjetje, se je razvila v enega vodilnih akterjev na področju predelave plastike in razvoja trajnostnih rešitev.
Skaza temelji na bogati dediščini tradicije in kakovosti, ki jo nadgrajujejo z najsodobnejšimi tehnologijami in procesi. Njihov portfelj vključuje široko paleto izdelkov, od rešitev za dom in vrt do inovativnih rešitev za e-mobilnost. S posebnim poudarkom na trajnosti Skaza vključuje reciklirano plastiko v svoje izdelke, kar odraža njihovo zavezanost k odgovornemu ravnanju z viri in varovanju okolja. So sinonim za zanesljivega razvojnega partnerja, specializiranega za avtomatizacijo, optimizacijo proizvodnje in prilagojene industrijske rešitve. Njihova proizvodnja temelji na modernem strojni parku, ki omogoča visoko stopnjo prilagodljivosti in kakovosti. Njihova strast do inovacij se kaže tudi v lastnih blagovnih znamkah, kot so Organko in Cuisine, ki združujejo trajnost in funkcionalnost. Njihova predanost trajnosti in inovacijam jih vodi k razvoju rešitev, ki ozaveščajo in prispevajo k čistejšemu okolju. Njihova partnerska podpora našemu projektu vključuje neprecenljivo strokovno znanje in izkušnje, ki našim študentom omogočajo edinstveno priložnost za vpogled v realne procese industrijskega razvoja.